Jsme velmi často dotazováni na náš názor na barefoot/minimalistickou obuv. Je jí všude plno, značek je nepřeberné množství a rychle se vytvořil určitý módní trend. Lze potkat i lidi, kteří chodí zcela naboso. Je takové počínání zdravé? Řeší chůze v barefoot botách potíže pohybového systému, nebo je spíše může způsobovat? Lze věřit informacím prodejců, že chodit v barefoot obuvi po městě je v pořádku? Máme obouvat do barefoot botiček i děti? Spousta otázek na jeden blog…
Samé výhody?
Popišme si nejprve výhody barefoot obuvi (dále BFO) a zdůrazněme rovnou na začátku, že myšlenka obouvání „jako naboso“ jako taková je… skvělá. Na našem facebooku před časem zveřejněné video s H. Lewitovou je bezesporu velmi motivační pro kohokoli, kdo o BFO uvažuje.
Zásadní rozdíly BFO oproti běžné obuvi jsou tři:
– pata bez podpatku,
– široký předek boty,
– naprostá ohebnost boty v podélném, příčném a torzním směru.
Tyto rozdíly znamenají pro naše nohy více práce, ale také více kontaktu se zemí, a tudíž více informací pro receptory na ploskách, zkvalitnění a zjemnění dopadu i odvalování nohou a zlepšení stability. A také zkrácení kroku, což znamená více kroků za den pro ty, kteří si je počítají.
Změna fungování nohou znamená odpověď i v dalších částech těla. Jaká bude, to záleží na více okolnostech než jen na tom, co máte na nohou. A tím se dostáváme k problematické části.
Jenomže…
Zastánci BFO tvrdí, že pro člověka je přirozené být naboso a že ještě donedávna chodili boso „všichni“. Tato přirozenost a z ní plynoucí zdravotní prospěšnost bývá hlavním argumentem, proč nosit BFO.
Pojďme se tedy podívat trochu do historie a hledejme souvislosti:
– člověk je na Zemi asi 200.000 let;
– nejstarší nalezená obuv má cca 10.000 let, ale to jsou nálezy, vlastně nevíme, kdy lidi začali nosit boty;
– jisté je, že boty nosili staří Egypťané, v antickém Řecku a Římě již vyjadřovaly také společenský status (bosí byli pouze venkované a otroci) a u všech národů hrály významnou součást výstroje vojska (včetně speciálně upravených okovaných bot, bot s hřeby apod.). Boty nosili již dávno také Asiaté či Indiáni;
– masová výroba obuvi v Evropě se datuje od 19. století;
– ve 21. století byly „vynalezeny“ BFO.
A dál:
– nejstarší nalezená cesta v Mezopotámii – 4.000 let př. n. l.
– dláždění cest je známo z měst Egypta, Řecka i Říma
– dláždění cest v evropských městech výrazně rozšířeno od 17. století
– přelom 19. a 20. století – první maratonské běhy ve městech.
V kostce řečeno – obuv nosili lidé odpradávna z nejrůznějších důvodů, vždy v bohatších a vydlážděných městech více než na vesnici.
V posledních cca sto letech se kvalita a dostupnost obuvi výrazně zvýšila natolik, že jsou obutí takřka všichni a zároveň dnes již v podstatě všichni chodíme takřka výhradně po zpevněných površích – podlahách, asfaltu a dlažbě. Každý den několik hodin, tisíce kroků.
A zde je kámen úrazu: lidská noha se sice rodí bosá, ale nikdy nebyla designovaná pro chůzi na nesmlouvavě tvrdém povrchu a neměla příliš času na přizpůsobení. Vesničané, kteří se pohybovali po udusané hlíně (doma), trávě, lesní hrabance či nezpevněných cestách (venku) nenosili obuv především z materiálních, nikoli zdravotních důvodů.
Ve 21. století se chováme zcela nelogicky: ze „zdravotních“ důvodů dusáme po asfaltu a dlažbě, někteří šílenci dokonce v BFO a několikrát za týden…
Takže…
Hledáme-li kompromis mezi chůzí po zcela bosých nohou a nošením výrazně tlumené, úzké a neohebné obuvi, kterou běžně potkáme v obchodech a pro naše nohy zdravá rozhodně není, je zapotřebí uvědomit si několik věcí:
– každý organismus má schopnost adaptace. Tato schopnost je různá u různých lidí, závisí na spoustě faktorů (věk, trénovanost, zdravotní historie jedince, míra fixace vad nohy atd.). Jak dopadne adaptace na změnu režimu fungování nohy v BFO (zejména u dospělých, kteří začali BFO nosit), zda bude odezva zbytku těla pozitivní či negativní, není vůbec jisté;
– noha v BFO sice výrazně změní způsob, jakým našlapujete, ale fyzika je v převaze – čím více toho nachodíte, čím těžší jste, čím déle jste chodili v normální obuvi a naučili se „třískat“ nohama do země ve snaze získat pro své nohy nějaké informace, čím rychleji jdete nebo dokonce běžíte, a čím více toho váš pohybový systém a vaše nohy „mají za sebou“, tím hůře budete v BFO tlumit nárazy, které na tvrdých površích vznikají;
– prodejci a propagátoři BFO vykazují určitou „potvrzovací slepotu“ a mají tendenci informace podobné výše uvedeným bagatelizovat či nezmiňovat. Podle našeho názoru je dobré znát pro a proti používání BFO a individuálně vyvodit závěry;
– existuje mnoho druhů a značek BFO a lze nalézt individuálně vyhovující design, měkkost a materiál boty. Důležité je vědět, že existují také „normální“ boty zavedených značek, které mají nízkou patu, široký předek a jsou velmi ohebné, ale zároveň mají lehce utlumenou podrážku, ve které noha vydrží mnohem více. Je jen potřeba hledat…
– dětská noha funguje nejlépe bosá, ale platí pro ni vše výše uvedené. Dětská noha také většinou mnohem častěji běhá a vůbec toho zažívá více než dospělá, včetně úrazů. Je tedy potřeba hledat boty, které poskytují noze dostatečnou ochranu, aniž by ji deformovaly, což nemusejí nutně být BFO;
– chůze ve městě zcela naboso je mimo výše uvedené nehygienická, neestetická a noha je mechanicky daleko zranitelnější než při chůzi v BFO.
Je mnoho důvodů, proč nosit BFO, stejně jako mnoho situací, kdy se raději obout do něčeho jiného. Najít ideální algoritmus pro sebe, případně své děti je věcí důkladné rozvahy, třeba i za pomoci fyzioterapeuta, který vás a vaše nohy může na tuto změnu připravit. Uvedli jsme si tři plusy pro BFO, pokud napočítáte více než tři mínusy (např. prodělaná zranění či vážnější úrazy v oblasti nohou a páteře, nadváha/obezita, dlouhá léta strávená v nevhodné obuvi – zejména na podpatku, vady nohou jako vbočený palec, kladívkovité prsty apod.), je razantní přechod na BFO pro chůzi v městském prostředí spíše nevhodný. Na celodenní chození, natož běhání po dlažbě ovšem nelze BFO doporučit v podstatě vůbec. O to zajímavějším zážitkem je projít se v této obuvi po lese či louce, nebo projet se v BFO na kole…