Člověče, nezlob se!

Snad všichni jsme v dětství hráli pořád dokola a dokola tuto jednoduchou hru – Člověče, nezlob se. Učili jsme se na ní trpělivosti, vyhrávat, prohrávat, začínat stále znova, když nás někdo vyhodil těsně před „domečkem“ zpět na start.

Nyní tu hru hraji denně se svými klienty v ordinaci.

Při řešení pohybových problémů jde často o to, zbavit se pohybových zlozvyků. Kdo se někdy snažil zbavit se jakéhokoli zlozvyku (od kouření počínaje po okusování nehtů konče) ví, že je to velký, ale velký boj. Což teprve „přeprogramovat“ si pohybové chování.

Na místě je spousta trpělivosti, a to hlavně se sebou samým – jako když v deskové hře házíte kostkou samé jedničky a cíl se nám zdá naprosto v nedohlednu.

Nebo nastane situace, kdy už se nám týden či měsíc daří dodržovat plán, pravidelně cvičit a hlídat se při všech činnostech. Dokonce začínáme pozorovat změny a pokroky. Pak stačí dovolená, týden nachlazení nebo zkrátka jiné povinnosti či překážka v návalu běžných denních starostí a najednou se po těle cítíme, jako bychom začínali zase od nuly – jako když nás někdo v deskové hře vyhodí znovu na start.

Mnohdy propadáme zoufalství a myslíme si, že už to nemá cenu, že se s tím (s nějakou bolestí, či problémem) nakonec naučíme nějak žít.

Tak na to pozor!

Vzpomeňte si, jak nás to učili. „V klidu.“, „Nerozčiluj se.“, nebo dokonce „Nezuř.“ „No a, tak tě vyhodili, však si hned zase „nasadíš“ a ještě je doženeš“, „Nauč se prohrávat. Až to budeme hrát příště, určitě vyhraješ.“, „Člověče, nezlob se.“

Kolik pravdy se v této dětské hře skrývá  🙂

Pokud se chcete zbavit bolesti, nevzdávejte to! Nebojte se začínat stále znova a znova, nezlobte se na sebe při nějakém neúspěchu. Jakmile jste se rozhodli a už jednou se změnou začali, je to jako získat bonus v podobě mít jednoho panáčka ze čtyř už v domečku. Pak už si můžete pokračovat v klidu, na jistotu jen „po jedničkách“.

A při vytrvalém „hraní člobrďa“ nakonec začnou padat i šestky. Věřte mi.

Hodně štěstí ve všech vašich hrách.

"Víme, jak má tělo správně fungovat a baví nás učit lidi zbavovat se bolesti a pohybových obtíží." Náš příběh si můžete přečíst zde